Inteligentny dom

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, jak również jego inne nazwy: inteligentny budynek, system zarządzania budynkiem, jest to określenie wysoko zaawansowanego technologicznie budynku. Jest to system składający się z szeregu czujników i detektorów zarządzanych przez jeden zintegrowany system, który kontroluje działania wszystkich znajdujących się w budynku instalacji.

Dzięki przepływowi informacji pochodzących z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co powoduje zwiększenie funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji.

Sam pomysł stworzenia tego systemu narodził się w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska rozwoju roślin.

Technologie w tej dziedzinie rozwijano do końca lat siedemdziesiątych i pozwoliły ostatecznie na stworzenie systemów zarządzania budynkiem do zastosowań prywatnych, głównie biurowych.

Do pól działania tego systemu należy zaliczyć: integrację, kontrolę i optymalizację elementów ogrzewania, wentylacji, monitoringu i wielu innych urządzeń. System ten stanowi przyszłość dla nowo wybudowanych domów i będzie kolejnym krokiem w drodze do nowoczesności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *