Bezpieczeństwo Ekologia

Ekologiczne wykorzystanie energii

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, wygody i większego komfortu mieszkania, system inteligentnego domu daje możliwość efektywniejszego i bardziej oszczędnego wykorzystania energii. Po pierwsze można zauważyć to przy ogrzewaniu pomieszczeń, gdzie największy udział ma energia grzewcza.

Według statystyk na co dzień wykorzystujemy niewiele ponad 30% powierzchni mieszkaniowej. Przy założeniu, że temperatura panująca na zewnątrz wynosi 0 stopni, a w środku 20, można pokusić się o obniżenie temperatury w wybranych, nie używanych na co dzień pomieszczeniach, np. o 2-3 stopnie.

Biorąc pod uwagę pewne wykładnie fizyczne taka redukcja pozwoli nam na zaoszczędzenie ok. 7% energii w stosunku do układu bez regulacji ogrzewania. Oczywiście wpływ na te zależności ma sposób wykorzystania budynku, własne obserwacje i przyzwyczajenia.

Innym przykładem może być powiązanie układu grzewczego z czujnikami otwartych okien. Również w tym wypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak sprowadza się to do tego, aby uniknąć sytuacji kiedy nasze grzejniki grzeją na pełnych obrotach w momencie kiedy otwarte okno jednocześnie oziębia pomieszczenie.

System inteligentnego domu ma zapobiegać tego typu sytuacjom. Można również skorzystać z nieograniczonej energii słonecznej w celu podgrzewania naszego domu. Jest to szczególnie korzystne w okresie od września do maja, kiedy zapotrzebowanie na energię grzewczą jest większe.

Odwrotnie jest z kolei w przypadku miesięcy letnich, kiedy to słońce bez potrzeby ogrzewa nasz dom. System IB pozwala na włączenie trybu „wykorzystywania energii słonecznej”.

Polega on na zbadaniu natężenia światła słonecznego w danym momencie i odpowiednio go wykorzysta podnosząc lub automatycznie opuszczając rolety. Funkcję tą można dopasować do momentu nieobecności domowników, system będzie optymalizował zużycie energii w zależności od obecności lub nieobecności domowników.

Oszczędzić można również na energii elektrycznej. Dzięki właściwemu ustawieniu centralnego wyłącznika można podłączyć pod niego wybrane gniazdka elektryczne, które automatycznie będą wyłączane podczas naszej nieobecności. Pozwoli to znacznie zredukować koszt energii potrzebnej na zasilanie urządzeń w trybie czuwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *